هورمون شناسی چست

بهترین آزمایشگاه در اصفهان

هورمون ماده ای شیمیایی (استروئیدی و پروتئینی) است، که این ماده روی سلول های هدف گیرنده قرار داشته و با نشستن روی آن اعمال سلول را تغییر خواهد داد. مقدار هورمون ها توسط اعضای دستگاه درون ریز و با دستگاه عصبی تنظیم می شود.

در کل هورمون ها به دو شکل اساسی در بدن اعمال می شوند:

  • اعمال عمومی
  • اعمال موضعی

همچنین در بدن تمامی انسان ها دو نوع هورمون وجود دارند:

  • هورمون های استروئیدی، که گیرنده های آن در درون سیتوپلاسم و یا روی هسته قرار دارند.
  • هورمون های آمینو اسیدی که گیرنده های آن روی سلول هدف قرار دارند.

هورمون هایی مثل تیروئید، انسولین، گلوکاگون، کورتیزول، تستوسترون، استروژن، پروژسترون از معروف ترین هورمون ها در بدن انسان می باشند.

هورمون شناسی چیست؟ 

هورمون شناسی رشته ای است که به بررسی هورمون های بدن می پردازد. چرا که هورمون ها نقش بسیار مهم و اساسی در فعل و انفعالات شیمایی آنزیمی داخل سلولی دارند.  به عبارتی تمام اعمال فیزیولوژیکی بدن تحت کنترل دقیق هورمون ها انجام می گیرد. سلول های غدد درون ریز مانند غده تیروئید و غدد تناسلی، بدون وجود هورمون های اختصاصی قادر به تولید هومون های اختصاصی خود نمی باشند. بنابراین اعمال مهم و حیاتی بدن در کنترل هورمون ها می باشند و بدون آن ها اعمالی مثل تولید مثل، بقا و… بدون وجود هورمون ها امکان پذیر نمی باشند.

در بخش هورمون شناسی که از مهمترین بخش های آزمایشگاه دکتر قاضی عسگر  است، خدمات متنوعی برای اشخاصی که از مشکلات هورمون های درون ریز و بیماری هایی مثل اختلالات غده تناسلی، مشکلات قاعدگی و سایر مشکلات غددی رنج می برند، عرضه می شود. همچنین در این بخش از دستگاه هایی مثل لومینسانس و سایر نرم افزار های غربالگری استفاده می شود.

آزمایش های تخصصی هورمون شناسی در آزمایشگاه در اصفهان انجام می شود. برای انجام این آزمایش از کادری مجرب و ماهر کمک گرفته می شود.

 

آزمایش تیروئید در اصفهان

آزمایش های قبل از ازدواج در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 6 =